Ćwiczenia wzmacniające kręgosłup

Ćwiczenia kręgosłupa dzielą się na rozciągające, rozluźniające, wzmacniające. Ćwiczenia wzmacniające na kręgosłup lędźwiowy mają na celu wzmocnienie mięśni przykręgosłupowych. Jak mięśnie są mocne, to lepiej radzą sobie z występującymi przeciążeniami.

Najprostsze ćwiczenia polegają na pracy kręgosłupa:

-położyć się na plecach, zgiąć nogo w kolanach, naciskać na podłogę okolicą krzyżową kręgosłupa i piętami, przy jednoczesnym podnoszeniu barków i głowy tak, aby brodą dotknąć piersi. Powtarzać 10 razy.
– unieść i wyprostować lewą rękę i prawą nogę. Głowa i plecy oraz podniesione kończyny powinny stanowić jedną linię, wytrzymać 5 sekund i zmienić nogę i rękę. Na każdą stronę wykonać 5-10 powtórzeń
– położyć się na plecach, nogi wyprostować nad głową skrzyżować ręce. Unieść kość ogonową wraz z miednicą. Lędźwie powinny być przyciśnięte do podłogi. Napiąć pośladki i barki, powtórzyć 5 razy.

Bardzo pomocne przy radzeniu sobie z problemami kręgosłupa lędźwiowego są także ćwiczenia Mackenzie, które są dobierane indywidualnie dla pacjenta, zależnie od wyników testu przeprowadzanego przed ćwiczeniami i zakwalifikowaniu pacjenta do określonego zespołu zaburzeń kręgosłupa lędźwiowego. Może to być na przykład zespól strukturalny dotyczący zmian w obrębie dysku.

Więcej – http://www.radial.tgory.pl/cwiczenia-na-kregoslup-ledzwiowy/